Zbor alpinistov to soboto

1 objava / 0 novo
Slika uporabnika luka_strazar
Odsoten
AAO status: Vodja šole
Z nami od: 19.10.2010
Zbor alpinistov to soboto

Ta vikend bo v Tolminu vseslovenski zbor alpinistov, vabljeni!

Več informacij na strai KA:

http://ka.pzs.si/ 

Še malo daljša navodila, ki so jih spesnili Tminci:

 

Vabilo na zbor alpinistov v Tolmin
Namesto uvoda omenimo, da spodnji tekst ni povsem usklajen s pravopisom , ki so nam ga vbijali v glavo v izobraževalnih ustanovah.
Zakaj je zbor alpinistov v Tolminu?
• Ker zbor organizira najzahodneje delujoči slovenski ferajn, katerega področje je za avtocest vajenega alpinista zelo daleč, kar daje vsemu skupaj pridih odprave.
• Ker je Tmin še vedno bližje kot Paklenica ali Chamonix.
• Ker je iz Ljubljane do Tmina le 5 km več kot do Ospa.
• Ker je med leti 1890 in 1894 tu služboval Henrik Tuma, avtor Pomena in razvoja alpinizma.
• Ker se je v 35 minut zmerne vožnje s kolesom oddaljenem Bodrežu rodil prvi slovenski alpinist Valentin Stanič.
• Ker z lokacijo zbora počaščujemo spomin na mnoge alpiniste,  ki  so tu žrtvovali 12 mesecev + , ko  so služili što su morali , namesto da bi takrat plezali (Zaplotnik, Lenarčič, T. Golob… če jih omenimo samo nekaj).
• Ker je v te konce hodil vasovat Klement Jug.
• Ker Orlova smer v Krnu že vsaj 15 let nima ponovitve.
• Ker v iztekajočem se letu obeležujemo 300-letnico tolminskega punta, 70-letnico kobariške republike, 108-letnico ustanovitve soške podružnice SPD, 143-letnico tabora v Tolminu,  66-letnico združitve Primorske z matično domovino, 107-letnico otvoritve železniške proge Jesenice - Gorica in 130-letnico delovanja lekarne v Tolminu.
Iz dobro obveščenih krogov smo izvedeli, da se s tem vprašanjem ukvarja tudi KPK.
Prvopristopnik Everesta (ki se je živ vrnil) je rekel, da zato, ker je tu… vendar je to (prosto po Miheliču) preveč suhoparna, tehnokratska in imperialistična opredelitev.
 
Kaj lahko počneš pred zborom (navajamo samo nekaj možnosti, ki jih v običajnih turističnih prospektih ne boš našel):
• Opraviš še kakšen alpinistični vzpon v še kopnih bližnjih stenah (Batognica, Srednji vrh, Vrh nad škrbino, Novi vrh).
• Se športnoplezalno udejstvuješ (Senica, Čiginj, Pod Kopitcem, Škratova skala, Nadiža, Drežnica, Slap ob Idrijci).
• Turno smučam na Kaninu! Žičnica ne dela, tako da gneče gotovo ne bo. Glede na referenčne lokacije, iz katerih poročajo turnosmučarski fanatiki, predvidevamo, da je tudi na Kaninu že dovolj snega.
• Si ogledaš od  najvišji slovenski še nepreplezan slap.
• Obiščeš izvir Grofove vode (2 milijona enot energije po Bovisu, 2 krat več kot v francoskem Lurdu!) ali megalitske kroge pod Krnom (slovenski Stonhenge).
• Se preganjaš okoli peš, s kolesom ali čolnom.
• Opravim BASE skok z Vršaca ali s padalom vzletiš s Kobale oz. Kobariškega Stola in se pri pristanku poizkusiš ogniti vegetaciji.
 
 Vozni red:
16:00 Začetek programa z nagovorom organizatorja. Mimohod godbe na pihala in mažoretk, slavnostna povorka kmetijske mehanizacije.
Sledijo družabne igre alpinistično obarvanega značaja in otvoritev kulinarično–enološkega dela. Degustacija frike, zlatoroga, zmaja in različnih sadnih derivatov lokalnega izvora z nizkim ogljičnim odtisom.
BBSR big barrel speed running – tekmovanje na izločanje.
Hitrostno samoreševanje iz časov zlate naveze.
Pinus Sylvertris plevenica vertical– ime je dovolj zgovorno, da ne potrebuje dodatne razlage.  S seboj prinesi dereze, za zagotovitev enakovrednih pogojev tekmovanja bodo vsi tekmovalci tekmovali z istimi, promocijsko predstavljenimi cepini.
Ker zagovarjamo načelo enakih možnosti in smo proti ločevanju udeležencev na osnovi spola, starosti, narodnosti, barve kože, verskega prepričanja… ima vsaka disciplina samo eno kategorijo, v kateri tekmujejo vsi udeleženci. Zmagovalci posamezne kategorije prejmejo pokal in večno slavo. Glede prenosa disciplin po RTV Slovenija še potekajo dogovori zaradi avtorskih pravic, akreditacijo pa smo izdali tudi novinarju Sportskih novosti. Tekmuje se na lastno odgovornost.
18:30 Predjed
19:00 Program Komisije za alpinizem: Uvodni nagovor vodstva KA in podelitev diplom novim alpinistom.
19:30 Predavanje Markota (smo pa ja v Tminu in upoštevamo lokalni pravopis) Prezlja.
20:00 Podelitev pokalov zmagovalcem posameznih kategorij družabnih iger; tekmovalci bodo udeleženi v žrebanje nagrad sponzorjev. Glavno nagrado Paris za 2 osebi, poklanja turistična agencija Tmin Tours.
20:10 Predavanje Edota Kozoroga: Osemdeseta v primorskih stenah.
20:40 Slavnostna večerja: Jota z in brez vegetarijancev.
21:15 Sidartha in simfoniki RTV Slovenija z dirigentom En Shaom za ogrevanje, sledi ples z živo glasbo dua Damačica.
Ob še nedefinirani uri prične neuradno odprto prvenstvo v disciplini skoči in ugrizni v jabolko. Rekvizite prispeva sadjarstvo Gruden.
 
 
Še vedno ne veš, zakaj bi prišel?
Zato, ker je zbor alpinistov v Tolminu po Darwinovi teoriji naslednji korak v evoluciji človeštva, odkar je prednik Homo Sapiensa sestopil z drevesa in pri tem ne smeš manjkati. Kako boš sicer lahko na stara leta pogledal v oči svojim vnukom, ko bodo morali za domačo nalogo napisat pripoved nonota/none, kako je bilo na zboru alpinistov v Gabrjah?
 
Dostop:
Za začetek pomembno opozorilo: mogoče je Tmin res nekoliko bogu za leđima, vendar ne uporabljaj GPS-a če nočeš prit sem skozi kraje, ki so še nekoliko odročnejši. Raje uporabljaj zemljevid  (lokalna cesta Tolmin – Kobarid je vrisana na vseh avtokartah) in glej obcestne oznake. Tmin boš torej nekako že našel, naprej pa tako:
• Če si prispel iz idrijske smeri: V edinem semaforiziranem križišču (prvo po tem ko že 30 km ni bilo nobenega) zavij desno, (če boš ta semafor uspel obvoziti, je naslednji v Solkanu, Čedadu, Trbižu ali pa v Mojstrani, v kolikor boš semafor iskal v smeri Vršiča). Po 100 m vožnje proti severu zavij levo (tabla Kamp Gabrje in spomenik Simonu Gregorčiču, na desni strani je nekdanja legendarna Taverna oz. Hamurabi bar in Devetakov hram). Po tej cesti nadaljuješ 15 minut ježe po lokalni cesti proti Kobaridu (oz. 3.5 km, če si z avtom) do konca vasi Gabrje. Tu zaviješ levo (tabla Kamp Gabrje) in po betoniranem kolovozu čez 500 m prispeš na prizorišče.
 
• Če si prispel iz goriške smeri:  500 m iz vasi Volče (lokalno 'Uče', če želiš izgovoriti uradno ime je na o krativec, 'Vouče', kot lahko slišiš pri prometnih informacijah, je totalno mimo) je prvo krožno križišče po 40-km vožnje (če ga boš spregledal je naslednje 36 km severneje). Izbereš drugi izvoz (smer Bovec).  Čez 3 km je sredi dolge ravnine  edini možni odcep desno (pred tem na levi strani ceste skupni hlev 15. september ). Zapelji čez most preko Soče (pozor: širina in nosilnost! Za tiste, ki prispete z avtobusnim prevozom, je obvoz 5 km severneje skozi Kamno) in se v Volarjah (izg. Walarje – ostrivec na prvem a-ju) priključi na lokalno cesto Tolmin – Kobarid, zavij desno (smer Tolmin).  1,5 km kasneje prispeš v Gabrje. Takoj na začetku vasi (za prvo hišo na desni) je odcep desno navzdol (tabla Kamp Gabrje)  po betoniranem kolovozu čez 500 m prispeš na prizorišče.
 
• Bučani vedo kje je Pri Đonsonu brez opisa, če pa boš prispel čez Predel ali Vršič pa tako: odcep za Volarje je 11 km iz Kobarida po glavni cesti proti Tolminu. Tu zaviješ levo in slediš informacijam podanim pri opisu dostopa iz Gorice.
 
• Dostop po teoriji lokalnih cest po cesti z začetkom za nekdanjo vojašnico v Tolminu zaradi posledic 3-tedenskega monsuna ni priporočljiv za osebna vozila.
 
  
Drobni tisk:
•         Priporočamo prenočevanje v kampu. Cena je simbolična,  2 € / osebo in  primerljiva s ceno piva.
•         Ker je plastični lonček bolj slab izolator, priporočamo, da vsak udeleženec prinese s seboj skodelico za pitje kuhanega vina (pri pitju iz plastičnega lončka te bo peklo v roke).
•         Ministrstvo za zdravje opozarja, da prekomerno pitje alkoholnih pijač škoduje zdravju
 
Slovarček za lažje sporazumevanje z domorodci:
 
Ki….  kaj? V 95 % primerov narobe interpretirana kot kje; -to velja za kraje cca. 20 km in več južneje od Tmina. Ko te kelnarca vpraša Ki boš pil?, je ne zanima h kateri mizi naj prinese, ampak, kateri zvarek bi si želel zliti po grlu.
O…. (naglašen s krativcem) Skrajšana in optimizirana verzija žiotov, serbusov, … in ostalih oblik pozdrava ob srečanju.
Frika….frika Frika je frika in nobena omleta oz.  ki vem ki, nima pa nobene povezave s športnim plezanjem).
Plevenica…. Priprava s katero se odstranjuje plevel; tudi plebenica, odvisno od mikrolokacije izvora sogovornika (mikrolokacijska značilnost nians narečja je zamenjevanje črke v in b).
Ho… Izraz popolnega strinjanja s sogovornikom (=valjda- ljublj. sewide-cerkl…). Pozor, ker ima ta izraz uporabljen skupaj z ja (ja ho) ciničen prizvok.
Luža…. Dvopomenka: lahko pomeni lužo ali pa blato. Spuci si lužo s čevljev, preden vstopiš v hišo.
Ta druj…. tisti.  Sogovornik misli točno določeno osebo, izraz nima veze z dvojino. Tadruj na odru z bas kitaro …, (če se kdo še spomni domačega branja, je okoli tega pisal že Ciril Kosmač in po tem delu je bil posnet tudi film Tantadruj ).
Či….kje. Či je lajbn?
Lajbn….stranišče.
Ki zej? ….dobesedno Kaj zdaj? V osrednji Sloveniji bi bila sopomenka kva dogaja? Za izrazom pride ime oz. vzdevek ogovorjenega O, ki zej stari?
Ani, ana, ano…. Kazalni zaimek: tisti, tista, tisto. Pomen stavka je potrebno razbrati iz konteksta. Če npr. mojster reče vajencu: Dej mi ani, je lahko mislil lorcange, šraufncigr, motorko, ključe od avta, štemarco, sendvič,… Refren pesmi skupine Bakalina pravi: Ani pa ana sta anegala tuste, dokler se tuste ni zanegala kuste,…